1966 - trhavina semtex

Stanislav Brebera

Stanislav Brebera (10. srpna 1925, Přelouč - 11. května 2012, Pardubice) byl český chemik a tehdejšímu režimu poplatný vynálezce trhaviny semtex.

Trhavina Semtex

Semtex je víceúčelová plastická trhavina. Používá se jako konvenční trhavina, při demolicích a pro vojenské účely. Je znám pro svoji popularitu mezi teroristy kvůli své špatné zjistitelnosti. Od roku 1991 se však značkuje, takže jeho "špatná zjistitelnost" oproti ostatním trhavinám neplatí. 

Semtex je velmi plastický pro velké rozmezí teplot od asi −40 °C do +60 °C. Je také voděvzdorný. Díky nižšímu obsahu výbušné náplně a nižší hustotě je o něco slabší než podobná výbušnina C-4. Oproti výbušnině C-4 je ale o něco více plastický, takže se dá snáze tvarovat.

Původně se pro využití v armádě vyráběl pod označením B1. Pod svým nynějším jménem se začal vyrábět roku 1964, přesněji pod označením SEMTEX 1A, od roku 1967 jako SEMTEX H a od roku 1987 jako SEMTEX 10.

V československém státním Výzkumném ústavu průmyslové chemie, při dnešní Explosii Pardubice vyvinul spolu s Radimem Fukátkou v roce 1966 plastickou trhavinu Semtex. 

Fukátkovi se však ocenění za jeho práci nedostalo. Po roce 1968 byl v rámci normalizačních čistek z Explosie vyhozen a živil se manuální prací. "Za všechnu jeho píli byl řádně potrestán. Byla mu odepřena role výzkumníka, musel se živit rukama delší dobu a to těžce nesl. Živil se po lomech, živil se jako stavbyvedoucí a nakonec se živil i jako vedoucí trhacích prací

Brebera byl od roku 1945 členem KSČ a studoval 1950 nastoupil na základní vojenskou službu. Jeho nadřízení si všimli jeho talentu a poslali jej do vojenského technického institutu. Poté pracoval pro chemičku Synthesia, pozdější národní podnik VCHZ Synthesia.

Ing. Stanislav Brebera, CSc., se narodil 10. srpna 1925 v Přelouči. Maturoval za války na gymnaziu v Pardubicích. Po válce se rozhodl pro studium na Vysoké škole chemicko- technologické v Praze. Po ukončení studia pracoval ve vojenském technickém výzkumném ústavu v Praze. Tehdy velitelství ženijního vojska zadalo požadavek na vývoj plastické trhaviny pro ženijní demoliční účely a pro potřeby výsadkového vojska. Prací na tomto problému byl pověřen mladý ing. Stanislav Brebera. Tehdy začala jeho kariéra vynikajícího odborníka v oboru plastických trhavin.

V roce 1956 se s rodinou přestěhoval do Pardubic, kde nastoupil do Výzkumného ústavu průmyslové chemie v Semtíně. Zde pokračoval na své práci v oboru plastických trhavin. Trhaviny, na jejichž vývoji pracoval, patřily mezi nejlepší toho druhu na světě. Nejúspěšnější výsledek jeho práce spadá do poloviny padesátých let. Je to vynález plastické trhaviny SEMTEX, patentově chráněný.

Plastická trhavina Semtex byla samozřejmě zařazena mezi trhaviny čs. armády. Semtex nalezl použití i v civilním sektoru, např. pro demolici starých budov, starých výrobních objektů, výškových komínů atp.
Jméno Brebera se tak paradoxně dostalo v různých anketách do seznamů nejúspěšnějších českých vědců.

Vedle úspěšné průmyslové a výzkumné práce ing. Stanislav Brebera, CSc, spolupracoval i s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice. Na katedře teorie a technologie výbušnin se účastnil výuky studentů v magisterském, doktorském a licenčním studiu ve výbušninářské oblasti. Byl přednášejícím v oboru vojenských trhavin, konzultantem diplomových a dizertačních prací, členem komise pro státní závěrečné zkoušky, státní doktorské zkoušky a pro obhajobu dizertací.

Byl dobře jazykově vybaven. Mohl studovat zahraniční literaturu v angličtině, němčině i francouzštině. K jeho koníčkům vedle chemie patřila filozofie a světová literatura. 

V dnešní době se Semtex nepoužívá jen k destrukčním pracím, ale třeba i výbuchovému plátování a svařování kovů. Devadesát procent produkce se vyváží, výrobek z Pardubic směřuje na trhy téměř celého světa. Výjimkou jsou pouze embargované země.

Ročně se ho přitom vyrobí jen desítky tun. Semtex se sice využívá i v civilním sektoru, hlavním odběratelem jsou však armády.

Zdroj: pardubicky.denik.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky