
1913 - podsadový stan
čeští skauti
Podsadový stan je vynálezem českých skautů z roku 1913. První skautské oddíly tehdy používaly k táboření nejčastěji 2 celty c.k. armády spojené do jehlanu.

Podsadový stan
Při stavbě jednoho tábora na vlhkém terénu dostali nápad - aby děti neležely na zemi - zvedli celý jehlan dřevěným "podstavcem" tak, aby bylo možno spát na postelích a ve stanu si ještě stoupnout. A vznikla podsada ... (tedy dřevěný podstavec pod látkový stan).
V průběhu následujících desetiletí se podsadové stany rozšířily i mezi jiné organizace a vznikla řada jejich modifikací. Hlavní změnou byl přechod od jehlanu sepnutého ze dvou celt (které jinak každý z ubytovaných používal na víkendové táboření buď pod širákem, nebo ve dvojici pod jehlanem - ale bez podsady) ke stanu typu osada. Je to vlastně také samostatný stan typu "A" bez podlážky (dnes se ale k samostatnému táboření bez podsady téměř nepoužívá), který je na podsadu připevněn.
Zdroj: old.radio.cz
Podsadový stan je specifický druh obytných stanů rozšířený mezi organizacemi pracujícími s dětmi a mládeží (jde zejména o turistické oddíly mládeže, tábornické oddíly, pionýry, skauty etc.) zejména v České republice.
Stan se skládá se z dřevěné podsady (tj. konstrukce) a konstrukce pro upevnění plachty - tj. plátěné střechy. Obvykle má stan dvě postele při každé ze stran, může však mít i postele tři (tj. tzv. účko), kdy postele jsou při každé straně stanu nebo tzv. letiště, které pokrývá celou plochu stanu.
Rozměry stanu jsou většinou cca 2x2 metry s výškou podsady cca 75 cm.
Podsadový stan vznikl jako jednoduchý způsob dlouhodobého táboření. Původně se podsady vyráběly na místě táboření z krajinek (odpadové dřevo) a jako plachta sloužily dvě spojené celty.