1947 - pribináček

Jindřiška Hessová

Jsem si vědom, že Jindřiška Hessová není klasickým příkladem světového vynálezce. Přesto jsem ji (po přímluvě výtvarníka J. Palmeho) do projektu ze dvou důvodů zařadil. Za prvé, abychom zde měli alespoň jednu ženu a za druhé proto, že její "vynález" patří mezi oblíbené dětské pochoutky a naše hra je přeci pro děti.


Pribináček je tradiční dezert pro děti z  a smetany, vyráběný pod tímto názvem od roku 1954 u Přibyslavi. Výrobek se oproslavil mimo jiné díky filmu Ať žijí duchové!..

Pribináček

Pribináček je tradiční dezert pro děti z tvarohu a smetany, vyráběný pod tímto názvem od roku 1954 u Přibyslavi. Výrobek se proslavil mimo jiné díky filmu Ať žijí duchové!.  

Původní Pribináček býval prodáván v papírových kelímcích. V současnosti je Pribináček nabízen v balení 80 nebo 125 g v kelímcích s obrázkem kočičky.

Podobné dezerty od jiných výrobců jsou na trhu nabízeny pod značkami Lipánek a Bobík.

V současné době je, oproti původní receptuře, výrobek obohacen o želatinu, xanthan a škrob, cukr je doplněn fruktózo-glukózovým sirupem.

Původní recepturu vynalezla Jindřiška Hessová z Přibyslavi (1869-1952), která také založila mlékárnu v nedalekém Hesově, kde se pochoutka dosud vyrábí. 

V roce 1923 bylo v Přibyslavi vytvořeno Mlékárenské a pastevní družstvo, předchůdce pozdějšího podniku Pribina. Družstvo v roce 1947 uvedlo na trh tvarohový krém, prodávaný pod názvy Eva, Bivoj, Perla a Mocca. Cílem bylo v poválečné době dětem přinést chutnou a zdravou pochoutku vyrobenou z mléka.

V roce 1954 se pak výrobek začal prodávat pod názvem Pribináček a byl vyráběn v 16 různých příchutích. V podniku totiž v té době probíhala také konzervárenská výroba ovocných šťáv a speciálních džemů, která umožňovala dodávat široký sortiment příchutí. Technologie výroby byla přísně střeženým tajemstvím ředitele závodu Stanislava Čapka a jeho manželky Jiřiny Čapkové, která pracovala jako vedoucí krémárny. 

Čapková byla chybně uváděna jako vynálezkyně receptu, základní recepturu však Pribina převzala od Mlékárenského a pastevního družstva. Je však považována za autorku názvu Pribináček, s nímž zvítězila ve veřejné soutěži. Z této doby pochází také slogan Pramen zdraví z Posázaví.

V počátečních letech ho bylo vyráběno 150 až 200 tun ročně, v roce 1984 výroba vzrostla na 2 306,4 tun. Prudký rozmach výroby si vyžádal řadu progresivních technických i organizačních opatření, která byla v dané době nevídaná. Podnik měl samostatné oddělení pro objednávky a odbyt, měl vlastní vozový park a vlastní distribuční střediska v Praze a v Brně a přímo zásoboval prodejny v pěti krajích. V podniku byla dokonce zavedena klouzavá pracovní doba. Přesto však nebylo možné zásobovat celé Československo a výrobek byl dostupný pouze na omezeném území posázavského regionu.

V roce 1976 natočil Oldřich Lipský dětskou pohádkovou komedii Ať žijí duchové!, v níž se objevuje písnička o Pribináčku, jejímž ústředním motivem je slogan Pramen zdraví z Posázaví. Tato reklama tehdejší podnik Pribina stála údajně pouze několik kartonů Pribináčku dodaných na natáčení.

Po roce 1993 byl podnik zprivatizován a došlo k modernizaci výroby a prodloužení trvanlivosti výrobku. V roce 2010 došlo k fúzi se společností TPK, spol. s r.o., a podnik Pribina jako samostatná společnost zaniká.

Původní Pribináček býval prodáván v papírových kelímcích. V současnosti je Pribináček nabízen v balení 80 nebo 125 g v kelímcích s obrázkem kočičky.

Podobné dezerty od jiných výrobců jsou na trhu nabízeny pod značkami Lipánek a Bobík.

Zdroj: jihlavske-listy.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky