1953 - remoska
Oldřich Homuta
Oldřich Homuta byl český elektrotechnik, vynálezce remosky, která je s menšími modifikacemi používána dodnes
Remoska
Remoska je malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Její hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry. Toto víko bylo dodáváno s aluminiovými hrnci různé hloubky (podle rozměrů pečené potraviny). Teplo z víka sálá shora a je též rozváděno po stěnách hrnce (nedochází k připalování odspodu). Původní Remoska byla velmi jednoduchá, bez regulace výkonu a bez vnější tepelné izolace hrnce.
Vaření i pečení v Remosce je velmi snadné a jídla v ní připravená neztrácejí vodu, maso nevysychá a např. kuře pečené v běžné troubě nesnese srovnání s kuřetem připraveným v Remosce, ať jde o dnešní nebo tehdejší provedení. Původní Remoska bez skleněného okénka se ukázala být výhodnější, okénkem totiž unikala část tepla a střed pečené potraviny se tak snáze nedopekl.
Oldřich Homuta před druhou světovou válkou vlastnil malou firmu na výrobu elektromotorů. Po znárodnění se stala součástí firmy Remos, a tak se Oldřich Homuta stal pracovníkem této firmy.
Během návštěvy Švédska v 50. letech si v obchodech všiml elektrického hrnce. Překvapilo ho ovšem, že v hrnci lze jen vařit, nikoli péct. Ihned ho napadlo, že by takový elektrický hrnec šlo vyrobit. Po návratu do Československa se s nápadem svěřil kolegům, elektrotechnikům Jindřichu Uherovi a Antonínu Tyburcovi, a společně začali pracovat na prototypu. První prototyp vznikl v roce 1953. Zpočátku mu říkali HUT (zkratka Homuta, Uher, Tyburec).
Vynález však v Remosu nevzbudil valný zájem. Teprve roku 1964 byl vynález patentován a výroba se rozjela na plno. Nazev si přesto ponechala podle původního výrobního podniku - remoska.
Remoska se vyráběla v letech 1957-1990 v továrně Karma v Kostelci nad Černými lesy. V roce 1994 byla výroba prodána a přesunula se do Frenštátu pod Radhoštěm. Remoska se dodávala na Slovensko do Polska a Maďarska.
V roce 1999 získala firma licenci na teflon a pánev se objevila v katalogu značky DuPont. O remosku se začala zajímat Milena Grenfellová-Baines, Češka žijící od války v Anglii, a stala se dovozkyní remosky do Británie. Časopis Good Housekeeping udělil remosce v roce 2001 cenu vynález roku. Dnes se výrobek postavený na českém nápadu prodává po celé planetě.
Zdroj: pravednes.cz